středa 12. října 2011

Svetr s puntíky

Takže je to tady, konečně publikuji svůj první příspěvek a DIY návod. Jedná se o svetřík s vplstěnými puntíky.
Puntíky by šlo jistě např. našít atd, ale mám ráda souhru stejných materiálů. 
Zde je výsledek a hned za ním bude následovat návod:

Budete potřebovat: svetr, či jiný výrobek z vlny (vlna je zde důležité, akryl a ostatní materiály nebudou fungovat, viz. níže), vyšší molitan, rouno 10g (používám merino, na obrázku je ho zbytečně moc), plstící jehly různé šířky (koupíte tam kde rouno), vykrajovátko na cukroví


U tohoto návodu se používá metoda plstění. S touto metodou pracuji ráda a často a je vhodná na odreagování, jak později uvidíte. Jen tak trochu teorie od neodborníka: Plstění funguje jen a pouze u vlněných vláken. Do vláken se mechanicky bodá speciální jehlou a vlákna se do sebe zaklesávají. Rouno k plstění a další pomůcky koupíte ve výtvarných potřebách. Obvyklá cena je 33 - 77 Kč za 100g. 100g je opravdu hodně, na obrázku je 30g.


Je potřeba, aby svetr obsahoval  pravou vlnu, ale jestli zvolíte vlnu obyčejnou, merino nebo kašmír je jedno. Můj svetr je z kašmíru, ale předtím než zapláčete nad zbytečným plýtváním, musím upozornit že stál 109,- v secondhandu. I když na druhou stranu jsem váhala, zda takový skvost použít.


Na svetr můžeme umístit značky, kam chceme umístit puntíky. Do svetru vložíme molitan a umístíme vykrajovátko.

Do vykrajovátka dáme malé množství rouna a začneme dělat rychlé vpichy silnější plstící jehlou. Dokud máme vykrajovátko, postupujeme opatrně, jelikož se jehla lekce zlomí
Až se začne rouno fixovat, odstraníme formu a plstíme již bez ní. V průběhu práce svetr nadzvedáváme, jelikož se vlákna zaklesávají i do molitanu. V okamžiku, kdy cítíme mírný tlak v silnější jehle můžeme vyměnit za slabší.

Uplstěné kolečko vypadá asi takhle: je tuhé na stisk a nedá se odstranit z povrchu svetru.

Zde lze vidět zadní stranu svetru: vlákna nestříháme, škrábala by. Místo toho můžeme mírně zaplstit z druhé strany.

Takže postupně plstíme a plstíme podle libosti další puntíky a zde je výsledek:

Svetřík pereme v ruce. Puntíky se praním ještě více zaplstí. 
Doufám, že se Vám návod líbil, brzy bude následovat anglická verze. Pokud máte nějaké komentáře, ráda si je přečtu.
Adéla
Žádné komentáře:

Okomentovat